10 Nisan, 2020 - Cuma İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ BAŞKANLIĞI

Kontrol Belgesi

Duyurular

21.03.2018 tarihli duyuru

Enstitü Başkanlığımız tarafından Kontrol Belgesi Sistemi üzerinden  verilen, Kontrol Belgeleri için başvuruda bulunan firmaların başvuru öncesi e imza ile imzalamış oldukları "Kontrol Belgesi Üyelik Sözleşmesi" güncellenmiştir. Üyelik Sözleşmesine "Formlar " bölümünden ulaşa bilirsiniz.

 12.02.2018 tarihli duyuru

TOLUEN izni için yapılan Kontrol Belgesi Başvurularında, Başvuruyu yapan firma başvuru sırasında Gümrük Tek Pencere Portal Sistemine (TPS) ve Kontrol Belgesi Başvuru Sistemine (KBS) Gümrük Beyanname Numarasını ve tarihini ilgili alana girmek zorundadır. İSGÜM tarafından yapılan ve aynı Gümrük Beyanname Numarası ve tarihini içeren TOLUEN analiz belgesinin bir örneğinin de önceden olduğu gibi KBS ye yüklenmesi gerekmektedir.  Bu bilgilerin yer almadığı Başvurular iade edilecektir.  

17.01.2018 tarihli duyuru

Enstitü Başkanlığımıza Kontrol Belgesi başvurusu yapacak olan Firmaların  Kontrol Belgesi Sisteminde (KBS) Firma Kullanıcısı ataması yapmak için yüklemiş oldukları vekâletnameler de, Firma Yetkilisinin Firma adına işlem yapabildiğine dair vekâletname veya imza sirküleri ile Firmanın Firma Kullanıcısı olarak atayacağı kişiye vermiş olduğu vekâletnamenin  tek bir PDF Dosyası haline getirilerek 2 MB ı geçmeyecek ve okunaklı olacak şekilde  taranması ve sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Yüklenen vekâletnamelerde Firma Yetkilisinin ve Firma Kullanıcısının isimlerinin yer alması, Firma Kullanıcısı olarak atanacak kişiye verilen vekâletnamede işlem yapılabilecek kurumlar içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı veya İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı ifadelerinin yer alması ve de vekâlet sürelerinin verilen süreden fazla olmaması gerekmektedir.

Bu şekilde hazırlanan ve sisteme yüklenen vekâletnameler onaylanacak,  belirtilen hususlara uymayan vekâletnameler iade edilecektir.

17.01.2018 tarihli duyuru

Enstitü Başkanlığımız tarafından verilmekte olan Kontrol Belgelerinin geçerlilik süresi başvuru tarihinden itibaren 1 yıl dır. Bu nedenle Kontrol Belgesi başvurusu yapmadan önce yapılan Tek Pencere Portal Sistemi (TPS) başvurularında belgenin süre sonu tarihi başvurunun yapıldığı tarihten bir yıl sonrası olacak şekilde sisteme girilmelidir. 

Örneğin : Belge Tarihi  17/01/2018 ise,  Süre Sonu  Tarihi 17/01/2019  olmalıdır.  

02.01.2018 tarihli duyuru

Firmalar tarafından  Kontrol Belgesi onayı alındıktan sonra  Gümrük Tek Pencere Portal Sistemi (TPS) üzerinde (KBS de iade edilen belgeler hariç) istenilen düzeltmeler  için (GİTİP değişikliği, süre sonu değişikliği, rejim değişikliği, miktar değişikliği vb.)  Enstitü Başkanlığımıza dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Dilekçe içeriğinde Kontrol Belgesi Başvuru numarası ve Tek Pencere Portal Sistemi (TPS) numarası mutlaka yer almalıdır. Dilekçeler de Firma yetkilisinin ıslak imzası ve firma kaşeside mutlaka bulunacaktır. Bu bilgilerin yer almadığı başvurulara ilişkin işlem yapılmayacaktır. Bu konuda firmaların gerekli hassasiyeti göstermeleri rica olunur.

18.12.2017 tarihli duyuru
 

Kontrol Belgesi başvuruları için sisteme yüklenen vekaletnamelerin süreli olanlarında firmalar süre sonu tarihlerini verilen süreden daha farklı(Vekaletneme üzerinde belirtilen süreden fazla) ve yanlış olarak girmektedirler. Bu durumda olan vekaletnameler kesinlikle iade edilecektir.

Sisteme vekaletname yüklenmesi ile ilgili bilgilendirme "Sık Sorulan Sorular" kısmında ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Vekaletnamelerinizin iade edilmemesi ve gecikmelere sebebiyet olunmaması için ilgili duyurulara  ve bilgilendirmelere dikkat etmeniz önemle rica olunur.

11.12.2017 tarihli duyuru

Internet Explorer 11 (KBS de e-imza kullanımı)  Active-x denetimler için tıklayınız

13.08.2017 tarihli duyuru

5 Eylül 2017 tarihinden itibaren Kontrol Belgesi başvuruları sadece Kontrol Belgesi Sistemi üzerinden e-devlet ile giriş yapılarak alınacaktır. Elden başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

12.08.2017 tarihli duyuru

Kontrol Belgesi başvurusu yapacak olan firmaların Kontrol Belgesi Sistemine (KBS) giriş yapabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) veri tabanı üzerinde İşyeri Tescil Sistemi aracılığı ile yetkilendirilmiş olması gerekmektedir. Firma sahipleri ya da onların yetki verecekleri kişiler İşyeri Tescil Sistemi üzerinde (Tescil Kısmında yetkili kişi olarak) yetkilendirilmelidirler.

Bu yetkiyi alan kişiler, Gümrük işlemleri için KBS'nde firma yetkilisi olarak görüleceklerdir. Hali hazırda SGK üzerinde tescili olan firma yetkilileri herhangi bir işlem yapmadan KBS'ne sistem giriş bölümünde bulunan e-devlet butonuna tıklayarak giriş yapabileceklerdir.

Gümrük işlemlerinin takibi için firma çalışanı olmayan bir kişinin KBS üzerinden yetkilendirilmesi ise SGK İşyeri Tescil Sistemi üzerinden firma yetkilisi olarak belirlenen kişi tarafından KBS üzerinden gerçekleştirilecektir.

Kontrol Belgesi Ödemelerine İlişkin Duyuru

Kontrol belgesi yazılım sistemi (KBS) üzerinden başvuru yapacak firmaların başvuru ücretlerini sistem üzerinden yapabilmeleri için kullanacakları kartın (VISA, MASTERCARD, MAESTROCARD, AMEX vb.) çevrimiçi(online) işlemlere açık ve 3D secure sistemi tanımlanmış olması gerekmektedir. 

Bu ödeme sisteminde cep telefonuna onay kodu geldiği için, banka bilgilerinde kart kullanıcısına ait cep telefonu numarası bilgisi yer almalıdır.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Kontrol Belgesi Sistemine Giriş ve Tanımlama Nasıl Yapılır?

Kontrol Belgesine Sistemine giriş yapmak için öncelikle başvuru yapacak firma yetkilisinin https://kbs.ailevecalisma.gov.tr/#/oturum/giris adresinden e-Devlet ile giriş yap butonunu   kullanarak giriş yapması gerekmektedir.

Kontrol Belgesi Sistemi KBS, Tek Pencere Portal Sistemi TPS olarak ifade edilmektedir.

KBS Sistemine Hangi Tarayıcıdan Girmeliyim?

KBS sistemine Internet Explorer 11 den veya Mozilla Firefox 52.3.0 esr 32 bit  sürümlerinden giriş yapmalısınız. (Java uygulamasının çalışması için). Internet Explorer 11'den giriş yaptığınız zaman Active X denetimlerine de dikkat edilmelidir.

e-imza ile işlem yapacağınız bilgisayarınızda IE 11, Java son sürüm 32 bit ve Java panelde bulunan security kısmında https://kbs.csgb.gov.tr/#/oturum/giris adresinin eklenmiş olması gerekmektedir. Aksi durumda Java uygulaması çalışmaz. Bu nedenle de e-imzanızı kullanamazsınız.

Sisteme Giriş Yapamıyorum. Neden?

Kontrol Belgesi Sistemine giriş yapamıyor iseniz Firmanızın SGK da yetkilisi olarak tanımlı olup olmadığınızın kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer tanımlı iseniz firmanızın, vergi numarası, sicil numarası, Nace kodlarının doğru olup olmadığına bakılmalıdır.  Bu bilgiler eksik veya yanlış ise ilgili SGK Müdürlüğünden  güncellenmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlardan farklı olarak;

Firmanızın SGK da tanımlı yetkilisi değil iseniz ilgili SGK Müdürlüğüne başvurarak, Firma Yetkilinizi  İş  Yeri  Tescil Sisteminde   “Yeni Kişi”   olarak ekletmeniz gerekmektedir. Sistem 24 saat içerisinde tanımaktadır.

Tüm bunları yaptığınız halde sisteme giriş yapamıyor iseniz İSGÜM ile irtibata geçiniz.

Sisteme Giriş Yaptım ama Belgeleri İmzalayamıyorum. Neden?

Sisteme giriş yaptınız ancak üyelik sözleşmesi ve diğer belgeleri e-imza ile-imzalayamıyor iseniz, 

Java 32 bit son sürümü yüklenmelidir. Sadece bu sürüm olmalıdır. Başka java sürümleri bilgisayarınızda yüklü olursa çakışma yaşanmaktadır.

Firefox 52.3.0 esr 32 bit sürümü yada IE 11 tarayıcıları kullanılmalıdır. Chrome tarayıcısında java applet yani e-imza çalışmamaktadır. IE Edge yada diğer versiyonlarında açılmamaktadır.

Firefox Mozilla'nın belirtilen sürümünü indirmek isterseniz (indirdikten sonra otomatik güncelleştirmeler kapatılmalıdır) https://www.filehorse.com/download-firefox-32/31842/

Denetim masasında java control panelde security sekmesinde https://kbs.csgb.gov.tr adresinin eklenmesi gerekmektedir.

 Bütün bu ayarlamaları yapmış olduğunuz halde halen e imza ile imzalama işlemini yapamıyor iseniz:  Kullanmış olduğunuz bilgisayar da bulunan anti virüs programları, firewalllar tarafından e-imzanız açılması engelleniyordur. Bu nedenle bu programları geçici olarak devre dışı bırakınız. Bazı firmaların kullanmış olduğu internet ağları da e-imzanın çalışmasını engellemektedir. Bu nedenle kullanmış olduğunuz ağ üzerinde de engelleme olup olmadığının kontrol edilmesi gerekebilir.

Kontrol Belgesi Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Sisteme Giriş yaptıktan sonra “Firma Yetkilisi” başvuruyu yapabilir.

Firma başka bir Firmanın Yetkilisini veya çalışanını (Gümrük Müşaviri) Kontrol Belgesi Başvurularını yapmasını ve takip etmesini istiyor ise;

Firma Yetkilisi sisteme giriş yapar, firma adına vekâletname vermiş oldukları kişiyi “Firma Kullanıcısı” olarak sisteme tanıtır ve Kullanıcı olarak tanıtılan kişiye verilen vekâletnameyi sisteme yükler. Sisteme yüklenen vekâletname İSGÜM tarafından uygun bulunur ve onaylanır ise başvuruyu Firma Kullanıcısı yapabilir. Firma Kullanıcısının da e-imzası olması gerekmektedir.

Eğer Vekâletnameyi imzalayamıyor iseniz yüksek çözünürlükte taranmış olabilir. Bu nedenle çözünürlüğü düşük ama okunaklı ve net olarak tarayıp yüklemeniz gerekmektedir. Eski belgeyi kaldırdıktan sonra CRTL F5 ile sayfayı yenileyerek yeni belgenin sisteme yüklenmesi daha iyi sonuç verecektir. Sisteme yüklenen Vekâletname veya imza sirkülerinde mutlaka Firmaya ait bilgiler, “Firma Yetkilisinin” adı soyadı kimlik numarası ile Firma Kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin adı soyadı ve kimlik numarası yer almalıdır. Bu bilgilerin yer almadığı vekâletnamelere onay verilmez.

KBS ne Vekâletname Yükleme İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Kontrol Belgesi Sistemine(KBS) giriş yapan Firma Yetkilisi Kontrol Belgesi Başvurularını kendisi yapmayacak ise “Firma Kullanıcısı” ataması(Yetkilendirmesi) yapacaktır. Bu işlem için KBS sistemine e imza ile giriş yapacak ve Firma Kullanıcısı ekle butonuna basacak. Daha sonra Firma Kullanıcısı olarak atayacağı kişinin T.C. Kimlik Numarasını ve ilgili kişiye vermiş olduğu vekâletname ile kendi firması adına işlem yapabildiğine dair firmanın İmza Sirkülerini veya kendisine verilen vekâletnameyi tek bir belge olacak şekilde tarayıcıda tarayarak(bir PDF dosyası haline getirerek 2 MB geçmeyecek ve okunaklı olacak şekilde) siteme  yükler. Daha sonra Firma Kullanıcısı olarak atanan kişide sisteme girerek bu vekâletnameyi onaylar.

Enstitü başkanlığımız yetkili personeli vekâletnameleri inceler ve inceleme sonucu vekaletnemeler/imza sirküleri  uygun bulunursa onay verilir. Bu işlem sonrası Firma Kullanıcısı Sisteme giriş yaparak gerekli başvuruları gerçekleştirir.

Uygulama için: Firma Yetkilisi olunduğuna dair Vekâletname veya İmza Sirküleri - Firma Kullanıcısına İşlem yapabileceğine dair ilgili Firma tarafından verilen vekâletname tekbir belge haline getirilerek Kontrol Belgesi Sistemine yüklenir.

Kontrol Belgesine Nasıl Başvurulur?

Kontrol Belgesi başvurusu yapmak için öncelikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığının https://uygulama.gtb.gov.tr/TekPencere/ portalından giriş yapılarak, ithal edilecek ürün için başvuru yapılır. Bu başvuru yapılıp onaya sunulduktan sonra sistem otomatik olarak bir numara verir (TPS numarası).

Tek Pencere Sistemine (TPS) yapılan başvurudan sonra https://kbs.csgb.gov.tr/#/oturum/giris adresinden e-imza kullanılarak sisteme giriş yapılır. Sistem üzerinden Kontrol Belgesi başvuruları aşama aşama takip edilerek ödeme işlemi yapılarak işlem tamamlanır.  Bu işlemler sonucunda sistem bir başvuru numarasını otomatik olarak verir.

Bu aşamadan sonra Fatura Kesme işlemi Enstitü başkanlığınca yapılır ve başvuru sistem Yöneticisine işlemleri yapılmak üzere düşer.

Kontrol Belgesi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle Başvurusunu yapacağımız ürüne ait bilgileri Tek Pencere Sistemi üzerinden ürünün,  adı, varsa kod numarası, miktarı, fatura no su, birimi (litre, kg, adet, vb.) dikkatlice eksiksiz doldurulur (TPS'de ve isteniyor ise KBS'de).

Kontrol Belgesi Sistemine giriş yapıldıktan sonra başvuruda TPS'de verilen numara sisteme girilir.  Bu işlemden sonra bilgiler otomatik olarak gelir. Bu aşamadan sonra ürüne ait fatura istenilen yere daha sonra GBF (Güvenlik Bilgi Formu) istenilen yere yüklenir. Bu bilgilerin istenildiği yere hiçbir surette farklı bir belge yüklenemez, aksi durumda belgenin kesin iade nedenidir.

Kontrol Belgelerini Nasıl Takip Edebilirim?

Kontrol Belgesine başvuru yapıp fatura kesim işlemi yapıldıktan sonra belgenizin durumunu hem KBS sisteminden hem de TPS üzerinden takip edebilirsiniz. Belgeniz onaylanmış veya ret edilmiş olsun sistem üzerinde görülecektir.

Kontrol Belgem iade edildi. Ne yapmalıyım?

Kontrol Belgeniz KBS nden iade edildi ise TPS nde de  iade edilmiştir.  Bu durumda öncelikle TPS de iade edilen belge güncellenerek(iade sebepleri dikkate alınmak suretiyle) tekrar onaya sunulur. Daha sonra KBS ye giriş yapılır ve TPS de tekrar onaya sunulan belge üzerinde istenilen düzeltmeler yapılarak sistemde belgenin tekrar işleme alınması sağlanır. Kontrol Belgesi için yapılan bir başvuru iade edilmiş ise iade edilen belge için  kesinlikle yeni bir TPS başvurusu yapılmaz. İade edilen belge güncellenerek(eksiklikler giderilerek)  sistem üzerinden   onay için sunulur.

İşlemlerinizin gecikmemesi ve başvurularınızın iade edilmemesi için sistem üzerinden yayınlanan duyuruları, bu sayfada yer alan bilgileri ve internet sayfamızda yayınlanmış olan Ağustos 2017 ve sonrası yayınlanan duyuruları dikkate almanızı önemle rica ederiz.
© 2020 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA